LUCI
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Go further with the Luci Pro Outdoor 2.0. With a two-way USB port, the Luci Pro Series charges from empty to full in just a few hours, and lasts 48 hours or more on a single solar charge. Or, top up the charge on your smartphone with the power of the sun. Test your limits with the light made for Mother Nature's biggest fans.
Clear finish, cool white LEDs
4 light modes: low, medium, high, 1 sec flashing
Lasts up to 50 hours on a single charge (low mode)
Charge the light and your phone via USB or solar energy
Waterproof, packs flat, top & bottom strap, shatterproof
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 10.8 cm |
| Assembled Length (cm) | 12.7 cm |
| Assembled Weight (kg) | .125 kg |
| Assembled Width (cm) | 12.7 cm |
| Base Material | Plastic |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Certifications | No Certifications |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Light Bulb Colour(s) | White |
|---|---|
| Light Type | LED |
| Lighting Type | Not Applicable |
| Lumens | 75 lm |
| Maximum Run Time (h) | 24 h |
| Mount Style | No Mount |
| Number of Bulbs Included | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Settings | Not Applicable |
| Power Source | Solar |
| Product Use(s) | Survival,Hunting,General Use,Camping |
| Size Description | M |
