MADD GEAR
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Madd Gear Hydro graphic wrapped Retro skateboard is a great way to cruise the street in style.
22.5"x 6.25" Hydro-Wrapped flexible PP deck with in-mold Stippled pattern Grip
Trucks: 3.25 Heavy duty aluminum powder coated trucks.
ABEC 9 carbon steel bearings
Grip tape with Madd Logo.
Heavy Duty aluminum base plates
PU injected cushions
62mmx51mm wheels 80a Cast PU wheels with transparent finish and cruiser compound
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Kids (5-13 Years) |
| Assembled Height (cm) | 11 cm |
| Assembled Length (cm) | 56 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.7 kg |
| Assembled Width (cm) | 15 cm |
| Bearing Material | Steel |
| Bearings | ABEC 9 |
| Bushing Hardness (Durometer) | 80A |
| Colour Group | Green |
|---|---|
| Concave Shape | Flat |
| Deck Material | Polypropylene |
| Deck Ply | 1 |
| Deck Shape | Mini |
| Includes Pre-Installed Grip Tape | Sprayed On Grip Surface |
| Kicktail Style | Single-Kick |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 100 kg |
| Minimum Skill Level | Beginner |
| Skateboard Riding Style | All-Rounder |
| Truck Material | Aluminum |
| Truck Profile | Mid |
| Wheel Diameter (mm) | 62 mm |
| Wheel Edge | Beveled Lip |
| Wheel Hardness (Durometer) | 80A |
| Wheel Surface Texture | Smooth |
| Wheelbase (cm) | 51 cm |
Yes, I recommend this product.
