MADD GEAR
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Madd Gear quality Skateboard with great specs and value.
Heavy Duty aluminum base plates
Trucks: 5" heavy duty aluminum V trucks
54mm x 30mm PU 90a Cast PU wheels
31"x 8" 7-Ply maple/double kicktail/concave
90a PU injected cushions
ABEC 9 carbon steel bearings
80AB Black cutout Logo grip tape
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Kids (5-13 Years) |
| Assembled Height (cm) | 9.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 78.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 2.00 kg |
| Assembled Width (cm) | 20.00 cm |
| Bearing Material | Steel |
| Bearings | ABEC 3 |
| Bushing Hardness (Durometer) | 90A |
| Concave Shape | Progressive |
|---|---|
| Deck Material | Maple |
| Deck Ply | 8 |
| Deck Shape | Popsicle |
| Includes Pre-Installed Grip Tape | Pre-Installed |
| Kicktail Style | Double-Kick |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 100.00 kg |
| Minimum Skill Level | Beginner |
| Skateboard Riding Style | All-Rounder |
| Truck Material | Aluminum |
| Truck Profile | Mid |
| Wheel Diameter (mm) | 54.00 mm |
| Wheel Edge | Round Lip |
| Wheel Hardness (Durometer) | 90A |
| Wheel Surface Texture | Smooth |
| Wheelbase (cm) | 30.00 cm |
Yes, I recommend this product.
