MADD GEAR
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Madd Gear Carve Rize 100 folding Scooter comes completely assembled and ready to ride! Just unfold the scooter and adjust the handlebar height to suit your child. Perfect for riders 3 years and up featuring soft foam grips, smooth rolling light up two tone motion activated 100mm wheels and an easy stop rear brake. The Madd Gear Carve 100 will offer years of enjoyment and an active lifestyle for your child. The Carve 100 Scooter is amazing value for money which makes it one of the best priced per spec folding scooters on the market today. MGP Action Sports Carve 100 Scooter is recommended for ages 3+ with a rider weight up to 66kg / 146LBS. The Carve 100 is designed for riders 3 foot 6 inches and up and is backed by the world. Carve 100 Scooter comes Pre-Dialed with no assembly required. With 2 awesome colors to choose from, we will have you scooting in style
17.25" Long x 3.6" Wide lightweight aluminum folding deck
New 100mm pc light-up nylon cores wheels with ABEC-3 bearings
EVA slim foam grips
Slimline extruded steering tube
Steel fork with cutout
Composite quick-stop brake
1.75" wide x 23.5" tall 3-stage height adjustable handlebar
Colour match grip tape
| Accessories List | Lights |
|---|---|
| Advanced Features | Adjustable Handle,Collapsible/Foldable,Easy Storage,Telescoping,Lightweight |
| Age Group(s) | Kids (5-13 Years) |
| Assembled Length (cm) | 61.50 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.80 kg |
| Assembled Width (cm) | 30.00 cm |
| Bearings | ABEC 3 |
| Brakes Type | Fender |
| Certifications | No Certifications |
| Colour Group | Blue |
| Compression System | Not Applicable |
|---|---|
| Deck Length (cm) | 44.00 cm |
| Deck Width (cm) | 9.00 cm |
| Handle Type | Telescopic |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 70.00 kg |
| Number of Wheels | 2 |
| Primary Material | Aluminum |
| Tire Type | Solid |
| Type of Scooter | Kick |
| Wheel Configuration | 1 Front, 1 Rear |
| Wheel Diameter (mm) | 100.00 mm |
| Wheel Material | Polyurethane |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
