MADD GEAR
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Introducing the Madd Gear Kick Extreme Stunt Scooter, a dialed complete scooter for riders 8+. It's lightweight, durable, and backed by a 3-year warranty. With upgraded features and an excellent price per spec, it's perfect for shredding in style. MGP - Setting the standard since 2002!
Deck: MG kick series aviation-grade 6061 aluminum T4 & T6 heat treatment 4.5" Wide x 19.5" Long (11.4cm W x 49.5cm L) Deck with integrated downtube and headtube cutout and decal
Bars: MGP swoop one piece 23" tall x 20" wide (58.4cm tall x 50.8cm wide) 4031 Japanese chromoly / standard diameter
Headset: Threadless integrated with sealed bearing. Fork: 6061 Aluminum IHC threadless
Grip tape: MGP kick extreme full deck. Madd Gear Heavy-Duty PP deck blocks
Wheels: 110mm 5-Spoke anodized aluminum core wheels with mgp high-speed polyurethane formula. Bearings: ABEC 7 high-speed chrome bearings
Clamp: 6061 aluminum V2 extreme double clamp. Brake: V2 MG composite blitz
Grips: 150mm MGP soft TPR swirls flangeless grind grips with nylon bar-ends. Finish: Durable MG hydrocoated paint
User weight range: 36-100kg / 80-220lbs. Recommended user age: 8 years and up
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Heavy Duty |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Kids (5-13 Years) |
| Assembled Length (cm) | 68.50 cm |
| Assembled Weight (kg) | 3.00 kg |
| Assembled Width (cm) | 52.00 cm |
| Bearings | ABEC 7 |
| Brakes Type | Fender |
| Certifications | No Certifications |
| Collapsed Length (cm) | 68.50 cm |
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Compression System | Not Applicable |
| Deck Length (cm) | 49.50 cm |
| Deck Width (cm) | 12.70 cm |
| Grip Diameter (mm) | 150.00 mm |
| Handle Type | Soft Grip |
| Handlebar Width (mm) | 508.00 mm |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 100.00 kg |
| Number of Wheels | 2 |
| Primary Material | Aluminum |
| Tire Type | Solid |
| Type of Scooter | Kick |
| Wheel Configuration | 1 Front, 1 Rear |
| Wheel Diameter (mm) | 110.00 mm |
| Wheel Material | Polyurethane |
