MADD GEAR
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Madd Gear Kick Flow Kick Scooter is expertly crafted for young riders, offering a perfectly balanced and easy-to-control experience. As a sturdy and lightweight scooter, the Madd Gear Kick Flow is an excellent pick for riders looking to advance their skills throughout the years. With its shorter deck and lower bars, this scooter for kids is ideal for children aged 5 and up.
Backed by the world’s best 3-year manufacturer warranty
MGP low riser T-bar made from 4031 Japanese chromoly for superior durability
100 mm aluminum core wheels with high-speed polyurethane formula
ABEC 7 high-speed chrome bearings for a smooth ride
Threadless headset with sealed bearing for reliable performance
High-ten steel IHC fork with cutout for added stability
130 mm TPR swirls flangeless grind grips for comfortable handling
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Heavy Duty |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Kids (5-13 Years) |
| Assembled Length (cm) | 68.50 cm |
| Assembled Weight (kg) | 3.00 kg |
| Assembled Width (cm) | 45.00 cm |
| Bearings | ABEC 7 |
| Brakes Type | Fender |
| Certifications | No Certifications |
| Collapsed Length (cm) | 66.00 cm |
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Compression System | Not Applicable |
| Deck Length (cm) | 48.25 cm |
| Deck Width (cm) | 10.00 cm |
| Grip Diameter (mm) | 130.00 mm |
| Handle Type | Soft Grip |
| Handlebar Width (mm) | 457.00 mm |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 100.00 kg |
| Number of Wheels | 2 |
| Primary Material | Aluminum |
| Tire Type | Solid |
| Type of Scooter | Kick |
| Wheel Configuration | 1 Front, 1 Rear |
| Wheel Diameter (mm) | 110.00 mm |
| Wheel Material | Alloy |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
