MADD GEAR
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Madd Gear Kick Kaos Stunt Scooter is your next complete if you demand uncompromised build quality and components in a dialed package straight out of the box! This full size complete inspires confidence at the park or your local street spot backed by Madd Gear’s reputation for quality and durability. The Madd Gear Kick Kaos Stunt Scooter will take your riding and progression to the next level infused with nine generations worth of technology and product testing from the world’s best pro riders! Designed for riders 8 years and up, the Madd Gear Kick Kaos Stunt Scooter strikes the balance on ride quality, durability and performance through hand selected materials and components packaged together in the ideal proportioned complete for up and coming riders. Dialed straight out of the box and uncompromising on build quality, the MG Kick Kaos is easy to trick and is ready to take your progression to the next level. Weighing just 3.35 kg / 7.4 lbs, the MG Kick Kaos is the next scooter for you!
HEADSET: Threadless Integrated with Sealed Bearing
WHEELS: 120mm Aluminum Core with MGP High-Speed Polyurethane Formula
GRIPS: 150mm MGP Soft TPR Swirls Grind Grips with Nylon Bar-Ends
DECK: MG Kick Series Aviation-Grade 6061 Aluminum T4 & T6 Heat Treatment 5” Wide x 20” Long (11.4cm W x 50.8cm L) Deck with Integrated Downtube and Headtube Cutout
FORK: 6061 Aluminum IHC Threadless
CLAMP: 6061 Aluminum Extreme Double
BARS: MGP Y-Bar 22.5” Tall x 24” Wide (57.1 cm Tall x 60.9cm Wide) 4031 Japanese Chromoly
BEARINGS: ABEC 9 High-Speed Chrome Bearings. BRAKE: V2 MG Composite Blitz
FINISH: Durable Anodized Coating
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Heavy Duty |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Kids (5-13 Years) |
| Assembled Length (cm) | 70 cm |
| Assembled Weight (kg) | 3 kg |
| Assembled Width (cm) | 58 cm |
| Bearings | ABEC 9 |
| Brakes Type | Fender |
| Certifications | No Certifications |
| Collapsed Length (cm) | 68 cm |
| Compression System | Not Applicable |
|---|---|
| Deck Length (cm) | 50 cm |
| Deck Width (cm) | 12.7 cm |
| Grip Diameter (mm) | 150 mm |
| Handle Type | Soft Grip |
| Handlebar Width (mm) | 482 mm |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 100 kg |
| Number of Wheels | 2 |
| Primary Material | Aluminum |
| Tire Type | Solid |
| Type of Scooter | Kick |
| Wheel Configuration | 1 Front, 1 Rear |
| Wheel Diameter (mm) | 120 mm |
| Wheel Material | Polyurethane |
Yes, I recommend this product.
