MADD GEAR
The Madd Gear Metro Cruise 250 Scooter is the ultimate choice for urban commuting, daily errands, or leisurely weekend rides. Designed as a lightweight foldable scooter, it offers a smooth and stable experience, combining functionality with a sleek design to meet the needs of modern urban riders.
200 mm wheels and front suspension for enhanced ride comfort
Foldable carbon steel frame for easy portability and storage
Adjustable handlebar height for an optimal riding position
Durable clear coat finish for added protection against the elements
Safety-focused features including a splash guard, rear brake with reflectors, and a kickstand
| Accessories List | Kickstand |
|---|---|
| Advanced Features | Easy Assembly,Adjustable Handle,Collapsible/Foldable |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Adult (18+) |
| Assembled Length (cm) | 94.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 5.86 kg |
| Assembled Width (cm) | 45.75 cm |
| Bearings | ABEC 7 |
| Brakes Type | Fender |
| Certifications | No Certifications |
| Collapsed Length (cm) | 100.00 cm |
| Colour Group | Grey |
|---|---|
| Compression System | Not Applicable |
| Deck Length (cm) | 53.30 cm |
| Deck Width (cm) | 11.40 cm |
| Grip Diameter (mm) | 150.00 mm |
| Handle Type | Straight |
| Handlebar Width (mm) | 457.80 mm |
| Maximum Speed (km/h) | 15.00 km/h |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 113.00 kg |
| Number of Wheels | 2 |
| Primary Material | Alloy |
| Tire Type | Solid |
| Type of Scooter | Kick |
| Wheel Configuration | 1 Front, 1 Rear |
| Wheel Diameter (mm) | 200.00 mm |
| Wheel Material | Nylon |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | Kickstand | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | Lights | |
| Advanced Features | Easy Assembly,Adjustable Handle,Collapsible/Foldable | Adjustable Handle,Collapsible/Foldable,Easy Storage,Telescoping,Lightweight | Adjustable Handle,Collapsible/Foldable,Telescoping,Lightweight | No Advanced Features | Adjustable Handle,Collapsible/Foldable,Easy Storage,Telescoping,Lightweight | |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Adult (18+) | Kids (5-13 Years) | Kids (5-13 Years) | Kids (5-13 Years),Adult (18+) | Kids (5-13 Years) |
$259.86$272.95
Originally posted on MaddGear
Originally posted on MaddGear
Originally posted on MaddGear
Originally posted on MaddGear
Originally posted on MaddGear
Originally posted on MaddGear
Originally posted on MaddGear
Originally posted on MaddGear
