MADD GEAR
RED
The MADD GEAR Wave 100 folding scooter in blue and green with an adjustable handlebar is the brand's lightest and most compact scooter for kids. It features an adjustable handlebar suitable for riders aged 3 years and up, along with a quality, industry-leading construction.
Durable and lightweight construction
3-stage height-adjustable handlebar with comfort foam grips
Easy-lock folding system for storage and transport
Smooth rolling 100 millimetre composite core wheels and quick-stop brake
No assembly required
Maximum user weight: 65 kilograms or 143 pounds
Recommended user age: 3 years and up
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Adjustable Handle,Collapsible/Foldable,Easy Storage,Telescoping,Lightweight |
| Age Group(s) | Kids (5-13 Years) |
| Assembled Length (cm) | 61.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 3.00 kg |
| Assembled Width (cm) | 31.00 cm |
| Bearings | ABEC 5 |
| Brakes Type | Fender |
| Certifications | No Certifications |
| Collapsed Length (cm) | 61.00 cm |
| Colour Group | Red |
|---|---|
| Compression System | Not Applicable |
| Deck Length (cm) | 44.00 cm |
| Deck Width (cm) | 9.00 cm |
| Grip Diameter (mm) | 100.00 mm |
| Handle Type | Telescopic |
| Handlebar Width (mm) | 300.00 mm |
| Maximum Speed (km/h) | 10.00 km/h |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 50.00 kg |
| Number of Wheels | 2 |
| Primary Material | Alloy |
| Tire Type | Solid |
| Type of Scooter | Kick |
| Wheel Configuration | 1 Front, 1 Rear |
| Wheel Diameter (mm) | 100.00 mm |
| Wheel Material | Polyurethane |
