Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Mammoth Mug is a super durable 2.5 Liter water bottle for an active lifestyle. You've probably heard the advice: "You should drink 8 ounces of water a day." That is about 1.9 Liter. So Mammoth Mug helps you meet the daily demand and stay hydrated throughout the day.
Size: 2.5 Liters / Approx 0.7 Gallons
Unbreakable Food-Grade Poly-carbonate material with reinforced top and bottom
Engraved scale on the side to track water intake
Leak proof spider twist off shaker cap with built in rubber seal
Freezer safe! Cool your mug before a hot day or workout!
Estrogenic Activity free
Androgenic Activity free
Easy to carry built in handle with reinforced grained structure
| Primary Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Product Height (cm) | 25.00 cm |
| Product Width (cm) | 14.50 cm |
| Product Length (cm) | 14.50 cm |
| Product Weight (g) | 382.00 g |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Advanced Features | BPA Free |
| Product Use(s) | General Use |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Primary Material | Polycarbonate | Plastic | Plastic | Plastic | Plastic | |
| Consumer Pack Size | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | |
| Advanced Features | BPA Free | Leak-proof,BPA Free | Leak-proof,BPA Free | Lid,Dishwasher Safe,BPA Free | Leak-proof,Dishwasher Safe,BPA Free |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
