*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Marker Men's Confidant Ski & Snowboard Helmet 2023/24 is engineered with a lightweight in-mould construction to ensure a comfortable and secure fit. This ski and snowboard helmet features removable SoGnar ear pads that cover the entire ear while the Xdry Performance padding is versatile, dries fast, and provides proper temperature regulation. Thanks to the 360° fit system, wearers can adjust and customize this helmet to their size.
Hybrid in-mould construction with EPS foam and PolyCarbonate shell for better force absorption
3D-modelled, pressure-free ear cushions with different configurations for comfort and style
Magnetic Fidlock® OG Snap with slider mechanism to a secure hold in the event of a crash
360° RTS Fit System is adapted and centred to the head shape
Moisture-wicking, removable, and hand-washable Xdry material to prevent excessive sweating
MarkAIR Channel System for consistent cooling air flow
| Helmet Style | Full Shell |
|---|---|
| Primary Material | ABS Plastic |
| Shell Construction | In-Mold Shell |
| Ventilation | Adjustable |
| Audio Capability | Audio Compatible |
| Certifications | CEN 1077 |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Adjustable,Removable Ear Padding,Audio Compatible,Washable Lining,Chin Cord/Strap |
| Assembled Length (cm) | 26 cm |
| Assembled Length (cm) | 26.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 21 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 21.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 25 cm |
| Assembled Height (cm) | 25.00 cm |
| Sustainability | None |
