Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Marker Vijo Junior Ski & Snowboard Helmet provides versatility with a retractable visor and an integrated lens system for clear vision. The helmet features the MarkAIR Channel System and AIR JAM CLIMATE CONTROL to regulate temperature. Its RTS Fit System ensures easy size adjustments. The Xdry Performance Lining prevents overheating, offering comfort and confidence in this feature-packed Vijo helmet.
MarkAIR Channel System circulates airflow for temperature regulation
AIR JAM CLIMATE CONTROL ventilates the helmet and prevents goggle fogging
RTS Fit System allows easy rotation for a proper fit
Xdry Performance Lining transports excess heat to the exterior
Removable, washable ear pads provide comfort and thermal insulation
Beanie-compatible design allows beanies to be worn underneath
| Helmet Style | Full Shell |
|---|---|
| Primary Material | ABS Plastic |
| Shell Construction | Hard Shell |
| Ventilation | Fixed |
| Audio Capability | Audio Compatible |
| Certifications | CEN 1077 |
| Accessories List | Visor |
| Advanced Features | Adjustable,Removable Ear Padding,Audio Compatible,Washable Lining,Chin Cord/Strap,Removable Lining,Goggle Notch |
| Assembled Length (cm) | 26 cm |
| Assembled Length (cm) | 26.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 21 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 21.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 20 cm |
| Assembled Height (cm) | 20.00 cm |
| Sustainability | None |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
