Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Marmot Idlewild Long Sleeping Bag has a temperature rating of -1°C/30°F and offers a spacious design made from recycled materials. With insulation, it provides warmth and durability for cold-weather adventures. The anatomically shaped foot box improves insulation and roominess. Recycled fabrics of this long sleeping bag create a comfortable sleeping environment for your adventures.
Spirafil Recycled LT 100% recycled high-loft insulation traps heat for warmth and durability
Anatomically shaped 3D foot box improves insulation around the feet, offering extra warmth and comfort
75d x 150d Irregular Ripstop 100% Polyester Pongee outer fabric is cozy and durable for camping
30d 100% Polyester Pongee lining fabric is soft against the skin for a comfortable sleep
Full-length locking YKK two-way zipper with draft tube prevents heat loss, keeping you warm all night
| Type of Sleeping Bag | Semi-Rectangular |
|---|---|
| Season | Spring,Spring/Summer,Summer,Fall |
| Lower Limit Temperature Rating (°C) | -1.00 °C |
| Zipper Placement(s) | Left |
| Product Use(s) | Sleeping,Outdoor,Ground,Tent Camping,Outdoor Adventures,Car Camping,Camping,Backpacking |
| Advanced Features | Zipper Closure,Two-Way Zipper,Anti-Snag Zipper |
| Accessories List | Stuff Sack |
| Primary Material | Ripstop |
| Interior Lining Material | Polyester |
| Fill Material | Polyester |
| Fill Weight (g) | 1068.00 g |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 198.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 190.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 48.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 24.00 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 4.47 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 190.00 cm |
| Hip Circumference (cm) | 176.00 cm |
| Foot Circumference (cm) | 175.00 cm |
| Certifications | No Certifications |
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Originally posted on marmot.com
