Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Marmot Idlewild Sleeping Bag features 100% recycled Spirafil high-loft insulation, ensuring maximum warmth and durability down to -1°C/30°F. Its compact design includes a 3D footbox for enhanced comfort and a full-length YKK two-way zipper with draft tube. Built with cozy 30d and 75d polyester fabrics, this reliable Marmot sleeping bag is ideal for camping.
Anatomically shaped 3D footbox enhances warmth and comfort for your feet
Full-length YKK two-way zipper with draft tube minimizes heat loss
Lightweight 30d and rugged 75d x 150d polyester pongee fabric offer breathable warmth and packability
| Type of Sleeping Bag | Semi-Rectangular |
|---|---|
| Season | Spring,Spring/Summer,Summer,Fall |
| Lower Limit Temperature Rating (°C) | -1.00 °C |
| Zipper Placement(s) | Left |
| Product Use(s) | Sleeping,Outdoor,Ground,Tent Camping,Outdoor Adventures,Car Camping,Camping,Backpacking |
| Advanced Features | Zipper Closure,Two-Way Zipper,Anti-Snag Zipper |
| Accessories List | Stuff Sack |
| Primary Material | Ripstop |
| Interior Lining Material | Polyester |
| Fill Material | Polyester |
| Fill Weight (g) | 998.00 g |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 182.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 180.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 48.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 24.00 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 4.15 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 180.00 cm |
| Hip Circumference (cm) | 171.00 cm |
| Foot Circumference (cm) | 170.00 cm |
| Certifications | No Certifications |
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Originally posted on marmot.com
