Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Your home away from home in the hills, the Limelight 2P is a roomy tent made so by pre-bent poles that add space without adding weight. An extra wide door makes it easy to get your stuff setup while kneeling in the vestibule, and double vestibules give you room to store packs (or a wet dog).
Interior pockets for small gear organization
Lampshade pocket securely holds your headlamp to provide ambient light
Seam-taped bathtub floor to keep out water
Zone pre-bend construction creates vertical walls for roomier sleeping area and greater head room
Additional side wings for gear storage
Free-standing design with two D-shaped doors and two vestibules for gear storage
Footprint included
Laundry line in top of tent for hanging gear or clothing
Seam-taped, full-coverage fly with vents
| Tents and Canopies Style | Backpacking |
|---|---|
| Camping Style | Backpacking |
| Product Use(s) | General Purpose,Backpacking |
| Accessories List | Guylines,Rain Fly,Poles,Stakes,Footprint |
| Season | Spring,Summer,Fall |
| Shape | Polygon |
| Single/Double Wall | Not Applicable |
| Assembled Weight (kg) | 2.25 kg |
| Centre Height/Max Clearance (cm) | 109 cm |
| Assembled Length (cm) | 215 cm |
| Assembled Width (cm) | 139 cm |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 109 cm |
| Canopy Material | Ripstop Polyester |
| Floor Material | Polyester Taffeta |
| Pole Material | Metal |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Rooms | 1 |
| Number of Stakes | 5 |
| Number of Windows | 0 |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
