Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.You home away from home in the hills, the Limelight 3P is a room tent made so by pre-bent poles that add space without the weight. An extra wide door makes it easy to get your stuff setup while kneeling in the vestibule, and double vestibules give you room to store packs (or a wet dog).
Zone pre-bend construction creates vertical walls for roomier sleeping area and greater head room
Laundry line in top of tent for hanging gear or clothing
Lampshade pocket securely holds your headlamp to provide ambient light
Additional side wings for gear storage
Free-standing design with two D-shaped doors and two vestibules for gear storage
Footprint included
Seam-taped bathtub floor to keep out water
Interior pockets for small gear organization
Seam-taped, full-coverage fly with vents
| Tents and Canopies Style | Backpacking |
|---|---|
| Camping Style | Backpacking |
| Product Use(s) | General Purpose,Backpacking |
| Accessories List | Guylines,Rain Fly,Poles,Stakes,Footprint |
| Advanced Features | UV Resistant,Waterproof,Interior pocket(s) |
| Season | Spring,Summer,Fall |
| Shape | Polygon |
| Single/Double Wall | Not Applicable |
| Assembled Weight (kg) | 2.69 kg |
| Centre Height/Max Clearance (cm) | 115 cm |
| Assembled Length (cm) | 224 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 178 cm |
| Assembled Height (cm) | 115 cm |
| Canopy Material | Ripstop Polyester |
| Floor Material | Polyester Taffeta |
| Pole Material | Metal |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Rooms | 1 |
| Number of Stakes | 5 |
| Number of Windows | 0 |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Originally posted on marmot.com
Originally posted on marmot.com
