3
Lighten your load with the Marmot Limelight Ultralight 3 Person Tent. Featuring two vestibules for gear and a freestanding design for easy setup, it offers ample storage and living space. The innovative lampshade pocket and fully seam-taped construction keep you comfortable and dry.
Freestanding design includes two big doors and two vestibules for max gear storage and easy access
Two internal gear cubbies at opposite corners of the tent offer additional easy-access storage and living space
Interior pockets give you extra space to stash and organize small gear
Lampshade pocket secures your headlamp while providing ambient light
Seam-taped bathtub floor keeps water out
Seam-taped, full-coverage fly keeps water out, while vents prevent condensation buildup
Color-coded clip and pole system make setup quick and easy
100% polyester ripstop canopy and fly for lightweight durability
DAC Featherlite NFL aluminum poles offer ultralight durability and exceptional strength-to-weight ratio
| Tents and Canopies Style | Backpacking |
|---|---|
| Camping Style | Backpacking |
| Product Use(s) | Ultralight backpacking,Backpacking |
| Accessories List | Stuff Sack,Rain Fly,Poles,Stakes,Vestibule |
| Advanced Features | 5 Minute Set Up,UV Resistant,Hook & Loop Straps,Reflective Piping,Ultralight,Lightweight,Waterproof,No-See-Um Mesh,Interior pocket(s),Detachable Wind Wall |
| Season | Spring,Summer,Fall |
| Shape | Dome |
| Single/Double Wall | Double Wall |
| Assembled Weight (kg) | 1.49 kg |
| Centre Height/Max Clearance (cm) | 118.00 cm |
| Ground Coverage (sq cm) | 3.80 cm² |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 228.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 168.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 115.00 cm |
| Footprint Width (cm) | 168.00 cm |
| Footprint Height (cm) | 228.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 52.00 cm |
| Stuffed Stack Width (cm) | 10.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 18.00 cm |
| Canopy Material | Ripstop Polyester |
| Floor Material | Ripstop Nylon |
| Pole Material | Aluminum |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Rooms | 1 |
| Number of Stakes | 4 |
| Number of Windows | 2 |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Tents and Canopies Style | Backpacking | |||||
| Camping Style | Backpacking | |||||
| Product Use(s) | Ultralight backpacking,Backpacking |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
