Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Your go-to down mummy bag for backcountry basecamp. 650 FP down gives you light, lofty warmth that won't let you down or weigh you down on the trail. Quick-drying down treatment and an extra side zip help you sleep tight every night.
Certified 650+ fill power down with ExpeDRY treatment for quick-drying, loft-retaining performance
Gender-free design is available in standard, short, and long sizes
100% recycled shell and lining fabrics
Full-length left-side zip with snag-free slider provides ventilation, comfort control, and easy access in and out of the bag
Short right-side zip provides fold-down comfort and extra ventilation control
Anatomically-designed footbox with wrap-around construction increases warmth and comfort
Internal stash pocket
Draft collar seals in warmth and prevents heat loss when moving during sleep
ISO tested for reliable temperature rating
Compression sack and storage bag included
| Type of Sleeping Bag | Mummy |
|---|---|
| Season | Winter,Fall,Fall/Winter |
| Lower Limit Temperature Rating (°C) | -18.00 °C |
| Zipper Placement(s) | Left,Half zip right |
| Product Use(s) | Mountaineering,Winter Camping,Tent Camping,Outdoor Adventures,Camping,Backpacking |
| Advanced Features | Drawcord Collar,Anti-Snag Zipper,Baffles |
| Accessories List | Stuff Sack,Storage Bag,Stash Pocket |
| Primary Material | Nylon |
| Interior Lining Material | Nylon |
| Fill Material | Down |
| Fill Weight (g) | 1300.00 g |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 183.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 159.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 41.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 27.00 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 4.10 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 159.00 cm |
| Hip Circumference (cm) | 147.00 cm |
| Foot Circumference (cm) | 124.00 cm |
| Certifications | EN Tested |
| Sustainability | Responsible Down Standard (RDS) Cert |
