*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Marmot Men's Trestles 30°F/-1°C Men's Regular Left Zipper Sleeping Bag is perfect for summer outdoor adventures, whether you're backpacking, backyard camping, or embarking on a river trip. Featuring SpiraFil high-loft insulation, this synthetic sleeping bag ensures you stay warm even in damp conditions. Its versatile design makes it an essential piece of camping gear for any outdoor enthusiast.
Anatomically 3D footbox enhances warmth and comfort for your feet
SpiraFil high-loft insulation offers superior warmth and durability
EN tested for accurate temperature rating
Combination wave-construction top and blanket-construction bottom for optimal loft and comfort
Full-length, locking YKK two-way zipper for convenience
3D hood construction provides maximum coverage and comfort
External stash pocket for easy access to essentials
| Type of Sleeping Bag | Mummy |
|---|---|
| Season | Spring/Summer,Fall |
| Lower Limit Temperature Rating (°C) | -3.00 °C |
| Zipper Placement(s) | Half zip right,Half zip left |
| Product Use(s) | Outdoor,Canoe Camping,Tent Camping,Outdoor Adventures,Car Camping,Camping,Backpacking |
| Advanced Features | Hanging Loop,Anti-Snag Zipper,Baffles |
| Accessories List | Stuff Sack,Hanging Loop,Stash Pocket |
| Primary Material | Polyester |
| Interior Lining Material | Polyester |
| Fill Material | Polyester |
| Fill Weight (g) | 1.30 g |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 183.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 158.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 46.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 22.00 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 3.07 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 158.00 cm |
| Hip Circumference (cm) | 145.00 cm |
| Foot Circumference (cm) | 119.00 cm |
| Certifications | EN Tested |
