Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Marmot Nanowave 35°f/2°C Men's Regular Sleeping Bag is perfect for summer backpacking trips. Its lightweight and compact design make it easy to carry, while the synthetic insulation ensures you stay warm throughout the night. Made with ventilation, this sleeping bag is ideal for those who need a reliable sleeping solution.
Spirafil High Loft Insulation provides excellent warmth and durability
Lightweight, highly compressible for easy packing
Full-length YKK two-way zipper for versatile ventilation
Tested to EN standards for reliable performance
Snagless draft tube prevents heat loss
'Feely' draw cords for easy adjustments
Blanket construction for added comfort
| Type of Sleeping Bag | Mummy |
|---|---|
| Season | Summer |
| Lower Limit Temperature Rating (°C) | 7.80 °C |
| Zipper Placement(s) | Left |
| Product Use(s) | Camping |
| Advanced Features | Drawcord Collar,Hanging Loop,Anti-Snag Zipper,Water Resistant,Baffles |
| Accessories List | Stuff Sack,Hanging Loop,Storage Bag,Stash Pocket,Hood |
| Primary Material | Polyester |
| Interior Lining Material | Polyester |
| Fill Material | Synthetic Down |
| Fill Weight (g) | 1050.00 g |
|---|---|
| Compressed Volume (l) | 10.30 l |
| Assembled Length (cm) | 183.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 152.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 31.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 22.00 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 2.50 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 152.00 cm |
| Hip Circumference (cm) | 147.00 cm |
| Foot Circumference (cm) | 102.00 cm |
| Certifications | EN Tested |
