Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Marmot Never Summer Men's 0°F/-18°C Regular Down Sleeping Bag offers exceptional packability and warmth for camping adventures. This lightweight, highly compressible sleeping bag is designed for backpacking, bikepacking and other pursuits where minimizing weight and bulk is crucial.
Marmot Feely drawcords allow you to cinch the bag for enhanced warmth and a cozy fit
Blanket construction with offset stitching maximizes loft and thermal efficiency
Lightweight and highly compressible, this sleeping bag packs down small for easy carrying on adventures
The snagless draft tube prevents cold spots by sealing in warmth all around the zipper
Two-way zipper sliders enable ventilation control and easy access
Full-length, locking YKK two-way zipper is durable and secure
| Type of Sleeping Bag | Mummy |
|---|---|
| Season | Spring/Summer,Fall |
| Zipper Placement(s) | Left |
| Product Use(s) | Sleeping,Outdoor,Backpacking |
| Advanced Features | Zipper Closure,Water Resistant |
| Accessories List | Stuff Sack,Storage Bag,Stash Pocket |
| Primary Material | Ripstop Nylon |
| Interior Lining Material | Nylon |
| Fill Material | Down |
| Fill Weight (g) | 1100.00 g |
| Assembled Length (cm) | 183.00 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 162.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 21.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 45.00 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 2.43 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 162.00 cm |
| Hip Circumference (cm) | 150.00 cm |
| Foot Circumference (cm) | 124.00 cm |
| Certifications | Responsible Down Standard Compliant |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Originally posted on marmot.com
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
