Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Keep camping cozy with the Marmot Sawtooth Down Sleeping bag. Featuring recycled shell and lining fabrics, this sleeping bag is a comfortable and sustainable choice. Built with comfort in mind, this bag features dual side zippers, extended zipper flaps, and an expandable footbox.
Sawtooth hooded sleeping bag
Certified 650 fill power down
Down Defender technology increases water resistance
Internal stash pocket to secure small items
ISO tested for reliable 15°F/-9°C temperature rating
Dual side zippers for easy access
Extended zipper flaps to provide extra blanket-like coverage when unzipped
Footbox zipper opens when you want extra space and closes for extra warmth
Recycled shell and lining fabrics for a sustainable choice
| Type of Sleeping Bag | Mummy |
|---|---|
| Season | Fall/Winter |
| Lower Limit Temperature Rating (°C) | -28.00 °C |
| Zipper Placement(s) | Half zip right,Half zip left |
| Product Use(s) | Camping |
| Advanced Features | Anti-Snag Zipper |
| Accessories List | Stuff Sack |
| Primary Material | Nylon |
| Interior Lining Material | Nylon |
| Fill Material | Down |
| Fill Weight (g) | 650.00 g |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 182.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 1.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 183.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 1.00 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 2.14 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 163.00 cm |
| Certifications | Responsible Down Standard Compliant |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
