Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The semi-freestanding Superalloy 2-Person Tent is ultralight, yet still has the premium features you need to make your campsite the ultimate home away from home. Its vertical walls provide plenty of sleeping space, while the strategic clip placement offers more interior volume for stretching out. If the forecast turns, the rain-shield flysheet won't stretch out after it gets wet, plus it resists UV damage. Its vented seam-taped full-coverage fly and bathtub floor provide additional weather protection. Color-coded “easy pitch" clips and poles make it easy to set up quickly. Stash your pack, poles, and other gear in the two vestibules and tuck a headlamp into the UV lampshade pocket.
Semi-freestanding design
Vertical walls create more head room
Strategic clip placement provides larger interior volume
Two doors and two vestibules for gear storage
Lampshade pocket securely holds your headlamp to provide ambient light
Seam-taped full-coverage fly with vents
Seam-taped bathtub floor
Reflective printing on fly for extra visibility
Color-coded "easy pitch" clips, poles, and fly
| Tents and Canopies Style | Backpacking |
|---|---|
| Camping Style | Backpacking |
| Product Use(s) | Ultralight backpacking,Backpacking |
| Accessories List | Stuff Sack,Rain Fly,Poles,Stakes,Vestibule |
| Advanced Features | 5 Minute Set Up,UV Resistant,Hook & Loop Straps,Reflective Piping,Ultralight,Lightweight,Waterproof,No-See-Um Mesh,Interior pocket(s),Detachable Wind Wall |
| Season | Spring,Summer,Fall |
| Shape | Dome |
| Single/Double Wall | Double Wall |
| Assembled Weight (kg) | 1.22 kg |
| Centre Height/Max Clearance (cm) | 100 cm |
| Ground Coverage (sq cm) | 2.6 cm² |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 221 cm |
| Assembled Width (cm) | 127 cm |
| Assembled Height (cm) | 99 cm |
| Footprint Width (cm) | 127 cm |
| Footprint Height (cm) | 220 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 50 cm |
| Stuffed Stack Width (cm) | 10 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 11 cm |
| Canopy Material | Ripstop Nylon |
| Floor Material | Ripstop Polyester |
| Pole Material | Aluminum |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Rooms | 1 |
| Number of Stakes | 4 |
| Number of Windows | 2 |
