*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Marmot Thor 2 Person Winter Tent is made for winter adventure enthusiasts. With a roomy interior and two D-shaped doors, this tent has enough space for you to move comfortably in and out with your gear. The seam-taped coverage, low profile and bare bones set-up make it the ideal choice for wintery weather. This Marmot tent has an innovative system to help dry out your gear and protect against wind and is enhanced with light-reflective points for better visibility.
Two D-shaped doors ensure easy gear access
Seam-taped floor construction offers weather resistance
Internal guy system improves ventilation and dries gear
Lightweight setup includes footprint, poles, and fly
Jingle-free nylon zipper pulls operate quietly
Pole sleeve-clip design enhances setup and air circulation
| Tents and Canopies Style | Backpacking |
|---|---|
| Camping Style | Backpacking |
| Product Use(s) | Mountaineering,Backpacking |
| Accessories List | Stuff Sack,Rain Fly,Poles,Stakes,Vestibule |
| Advanced Features | Steel Frame,5 Minute Set Up,UV Resistant,Hook & Loop Straps,Reflective Piping,Power Pocket,Waterproof,No-See-Um Mesh,Portable,Interior pocket(s),Detachable Wind Wall |
| Season | All-Season |
| Shape | Dome |
| Single/Double Wall | Double Wall |
| Assembled Weight (kg) | 4.62 kg |
| Centre Height/Max Clearance (cm) | 116.00 cm |
| Ground Coverage (sq cm) | 3.40 cm² |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 224.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 153.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 118.00 cm |
| Footprint Width (cm) | 152.00 cm |
| Footprint Height (cm) | 223.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 69.00 cm |
| Stuffed Stack Width (cm) | 10.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 20.00 cm |
| Canopy Material | Nylon |
| Floor Material | Nylon |
| Pole Material | Aluminum |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Poles | 6 |
| Number of Rooms | 1 |
| Number of Stakes | 4 |
| Number of Windows | 2 |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on marmot.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on marmot.com
