Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Marmot Torreya 4-Person Tent is your home away from home for family camping adventures. With its spacious design and premium features, this tent ensures comfort and convenience for everyone. The oversized front door and overhang porch area provide ample shade and rain protection, while gear storage loops and pockets keep everything organized. The colour-coded "easy pitch" system with clips and poles ensures a quick and straightforward setup. The front vestibule can be converted into an awning, perfect for extra outdoor space. The tent has subtle side windows, a vented, weatherproof fly, and a lampshade pocket for ambient lighting, perfect for those cozy nights in the woods and parks.
Extra-tall front door with an integrated porch overhang for easy access, shade, and rain protection
The rear door and vestibule give you more entry points and secure storage for your gear
Subtle side windows enhance ventilation and let natural light into the tent
Interior pockets keep your small items neatly organized and easy to find
The colour-coded "easy pitch" system makes setting up the tent quick and simple
The front vestibule can be converted into an awning with the included poles, offering extra outdoor space
| Tents and Canopies Style | Shelter |
|---|---|
| Camping Style | General Purpose |
| Product Use(s) | General Purpose |
| Accessories List | Stuff Sack,Guylines,Front Awning,Instruction Manual,Rain Fly,Poles,Footprint |
| Advanced Features | Interior pocket(s) |
| Season | Spring,Summer |
| Shape | Novelty/Specialty |
| Single/Double Wall | Single Wall |
| Assembled Weight (kg) | 6.73 kg |
| Centre Height/Max Clearance (cm) | 337.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 285.00 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 235.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 285.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 75.00 cm |
| Stuffed Stack Width (cm) | 36.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 75.00 cm |
| Canopy Material | Polyester Mesh |
| Floor Material | Polyester Taffeta |
| Pole Material | Aluminum |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Poles | 4 |
| Number of Rooms | 1 |
| Number of Stakes | 11 |
| Number of Windows | 3 |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
