Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Marmot Trestles Eco Elite Sleeping Bag is designed for exceptional warmth and comfort. This eco-friendly bag features a 100% recycled polyester shell and lining, HL-ElixR ECO fiber blend for high loft and softness, dual zipper system for ventilation, anti-snag slider, anatomically designed 3D footbox and innovative 3D hood construction. Ideal for cold weather camping, this Marmot sleeping bag’s wave and blanket construction ensures optimal warmth retention up to 0°F/-18°C.
HL-ElixR ECO fibre blend and wave construction maximize loft, softness, and warmth for optimal sleeping comfort
A dual zipper system with an anti-snag slider allows ventilation and easy access
3D footbox and hood construction enhance insulation and comfort for feet, head, and face
EN tested to retain warmth up to 0°F/-18°C for cold weather camping
| Type of Sleeping Bag | Mummy |
|---|---|
| Season | Winter |
| Lower Limit Temperature Rating (°C) | -16.50 °C |
| Zipper Placement(s) | Left |
| Product Use(s) | Camping |
| Advanced Features | Drawcord Collar,Hanging Loop,Anti-Snag Zipper,Water Resistant,Baffles |
| Accessories List | Stuff Sack,Hanging Loop,Storage Bag,Stash Pocket,Hood |
| Primary Material | Polyester |
| Interior Lining Material | Polyester |
| Fill Material | Synthetic Down |
| Fill Weight (g) | 1744.00 g |
|---|---|
| Compressed Volume (l) | 22.10 l |
| Assembled Length (cm) | 198.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 157.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 53.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 29.00 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 3.13 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 157.00 cm |
| Hip Circumference (cm) | 147.00 cm |
| Foot Circumference (cm) | 124.00 cm |
| Certifications | EN Tested |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
