Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.This cozy bag is designed around sustainability, with recycled materials throughout, including recycled Hi-loft insulation, and PFC-free DWR on the shell.
Fold-Down Second Zipper Provides added Ventilation and Easy Access, Main Zipper Anti-Snag Slider reduces Snagging
Anatomically 3D Footbox increases the insulation and room for your feet, for more Warmth and Comfort
EN Tested
3D Hood Construction
External Stash Pocket
Snagless Insulated Draft Tube
"HL-ElixR" Unique Blend of 3 Fibers Provides Maximum Warmth, Soft Feel and High Loft
Combination Wave Construction Top provides Maximum Loft and Warmth, Blanket Construction Bottom for the best warmth and comfort under body
| Type of Sleeping Bag | Hooded Rectangular |
|---|---|
| Season | Spring,Spring/Summer,Summer,Fall |
| Lower Limit Temperature Rating (°C) | -5.80 °C |
| Zipper Placement(s) | Left |
| Product Use(s) | Sleeping,Outdoor,Ground,Tent Camping,Outdoor Adventures,Car Camping,Camping,Backpacking |
| Advanced Features | Zipper Closure,Two-Way Zipper,Anti-Snag Zipper,Baffles |
| Accessories List | Stuff Sack |
| Primary Material | Ripstop Polyester |
| Interior Lining Material | Polyester |
| Fill Material | Synthetic Down |
| Fill Weight (g) | 934.00 g |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 198.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 194.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 48.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 26.00 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 3.09 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 194.00 cm |
| Hip Circumference (cm) | 182.00 cm |
| Foot Circumference (cm) | 124.00 cm |
| Certifications | EN Tested |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Type of Sleeping Bag | Hooded Rectangular | Mummy | Mummy | Mummy | Mummy | |
| Season | Spring,Spring/Summer,Summer,Fall | Spring,Fall,Fall/Winter | Spring,Fall,Fall/Winter | Winter,Fall,Fall/Winter | Spring,Spring/Summer,Summer,Fall | |
| Lower Limit Temperature Rating (°C) | -5.8 °C | -5.80 °C | -11 °C | -11 °C | -18 °C | -13.4 °C |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on marmot.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on marmot.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
