Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.MARMOT YOLLA BOLLY DOUBLEWIDE 30 SLEEPING BAG DZ
Lightweight and roomy, the Yolla Bolly 30° Doublewide is the car camping dream for couples. Its Down Defender-treated, 650-fill insulation will keep you warm and dry, cozy, and warm in any conditions.
Roomy shape for comfort, lightweight for easy packing
Fuzzy fabric inside hood for extra comfort
Silicone-printed back to reduce slipping on pad
Internal stash pocket
Anti-snag slider on main zipper for easy in and out
Certified 650 fill power down with Down Defender to improve water-resistance in wet conditions
ISO tested for reliable temperature rating
| Type of Sleeping Bag | Double |
|---|---|
| Season | Spring,Summer,Fall |
| Zipper Placement(s) | Left |
| Product Use(s) | Camping |
| Advanced Features | Anti-Snag Zipper |
| Accessories List | Stuff Sack |
| Primary Material | Nylon |
| Interior Lining Material | Nylon |
| Fill Material | Down |
| Fill Weight (g) | 650.00 g |
| Assembled Length (cm) | 182.00 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 1.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 183.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 1.00 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 3.15 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 310.00 cm |
| Certifications | Responsible Down Standard Compliant |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
