MASTER
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.You work hard. You play hard. Why would you expect anything less from the equipment you choose? The Master propane tank top space heater is perfect for job sites, farms and emergencies (no electricity required!), but it also warms you up for camping, fishing, tailgating and hunting. Mounted directly to the top of a 20-pound propane tank, this durable heater has a small footprint and is ultra-portable. It uses radiant-style heat, features match-light ignition, and it's wind resistant. Master– "built for power."
Match-light ignition (no electricity required)
Safety shut-off valve, tip-over switch, and chrome emitter guard
3 heat output settings
Easy tank connect
1-year limited warranty
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Shutoff Timer |
| Assembled Height (cm) | 39.37 cm |
| Assembled Length (cm) | 43.18 cm |
| Assembled Weight (kg) | 2.26 kg |
| Assembled Width (cm) | 15.24 cm |
| Certifications | CSA Listed |
| Colour Group | Grey |
| Cord Length (m) | 0 m |
| Heater Design | Portable |
| Heating Capacity (sq m) | 74.32 m² |
|---|---|
| Maximum Watts (w) | 0 W |
| Number of Heat Settings | 3 |
| Primary Material | Steel |
| Product Use(s) | Emegency Preparedness,Outdoor,Construction,Heating |
| Space Heater Type | Propane |
| Total Heat Generated (BTU) | 32000 Btu |
| Voltage (V) | Not Applicable |
