MASTERLOCK
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Master Lock No. 1526D Standard Dial Combination Padlock features a 1-7/8in (48mm) wide metal body for durability, with an anodized aluminum finish. The 9/32in (7mm) diameter shackle is 3/4in (19mm) long and made of hardened steel, offering extra resistance to cutting and sawing. The 3-digit combination offers keyless convenience. The locking mechanism features anti-shim technology, offering maximum security. The bright purple metallic color simplifies locker identification. The Limited Lifetime Warranty provides peace of mind from a brand you can trust.
Bright metallic color simplifies locker identification
1-7/8in (48mm) Wide durable metal body with anodized aluminum cover
Hardened steel shackle for extra cut resistance
3-digit combination security for keyless convenience
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 2.91 cm |
| Assembled Length (cm) | 7.62 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.20 kg |
| Assembled Width (cm) | 4.80 cm |
| Cable Length (m) | 0.00 m |
| Key Material | Stainless Steel |
| Lock Type | Dial Combination |
| Locking Mechanism | Not Applicable |
| Number of Dials/Numbers | 1 |
|---|---|
| Number of Keys Included | 0 |
| Number of Pins | 0 |
| Primary Material | Metal Body |
| Product Use(s) | Residential |
| Shackle Diameter (cm) | 2.10 cm |
| Shackle Type | Open |
| Shackle Width (cm) | 0.81 cm |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
No, I do not recommend this product.
