Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.MCKINLEY CAMP CHAIR 200 A comfortable and lightweight camp chair with an exotic design, built-in cup holder for your favourite beverages, and a heavy-duty frame for durability. Built to stand up to years of camping, backyard get togethers, and cheering from the sidelines.
The Camp Chair 200 I from McKinley features armrests and a cup holder
for comfort and practicality
comes with a carry bag for transport and storage
Steel Frame
| Type of Chair | Hunting & Camping Seat |
|---|---|
| Product Use(s) | Camping |
| Accessories List | Carry Bag |
| Capacity (Persons) | 1 |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 100 kg |
| Assembled Weight (kg) | 2.6 kg |
| Primary Material | Nylon |
| Frame Material | Steel |
| Assembled Length (cm) | 45.5 cm |
| Assembled Width (cm) | 53 cm |
| Assembled Height (cm) | 93 cm |
|---|---|
| Folded Length (cm) | 45.5 cm |
| Folded Width (cm) | 53 cm |
| Folded Height (cm) | 93 cm |
| Seat Length (cm) | 45 cm |
| Seat Width (cm) | 45 cm |
| Seat Height (cm) | 40 cm |
| Leg Diameter (mm) | 20 mm |
