*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The McKinley Escape 2 CA Tent offers durability and lightweight comfort for outdoor enthusiasts. At approximately 2.2 kg, this lightweight tent won’t weigh you down, and the interior space can accommodate two people. It features a 210T water-resistant polyester fly with a fire-retardant coating and comes with durable aluminum poles and pegs. A handy compression bag is included for compact storage when not in use.
Polyester 68D and 210T fly resist water and fire to keep you dry and safe
Aluminum poles offer reliable support and easy setup
210D polyester floor resists normal wear from outdoor use
| Tents and Canopies Style | Backpacking |
|---|---|
| Camping Style | General Purpose |
| Product Use(s) | General Purpose |
| Accessories List | Carry Case,Rain Fly,Poles,Stakes |
| Advanced Features | Water Resistant |
| Season | Spring,Summer,Fall |
| Shape | Diamond |
| Single/Double Wall | Not Applicable |
| Assembled Weight (kg) | 2.20 kg |
| Centre Height/Max Clearance (cm) | 210.00 cm |
| Ground Coverage (sq cm) | 12000.00 cm² |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 120.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 100.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 210.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 53.00 cm |
| Stuffed Stack Width (cm) | 18.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 18.00 cm |
| Canopy Material | Polyester |
| Floor Material | Polyester |
| Pole Material | Aluminum |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Rooms | 1 |
| Number of Stakes | 8 |
| Number of Windows | 2 |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on atmosphere.ca
Yes, I recommend this product.
Originally posted on atmosphere.ca
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
