*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The reliable McKinley Escape 3 CA Tent is designed for hassle-free camping. Featuring durable polyester fly with a water-resistant, fire-retardant coating and lightweight aluminum poles and pegs, this convenient tent is ideal for your next outdoor adventure. Comfortably sized, it includes a compression bag for easy transport.
68D and 210T polyester fly resists fire and water ensuring reliable protection
Aluminum poles and pegs make the setup secure and stable
Interior dimensions of 210 cm x 120 cm x 100 cm offer enough room for comfort
Weighs only around 2.2 kg for easy carrying
| Tents and Canopies Style | Backpacking |
|---|---|
| Camping Style | General Purpose |
| Product Use(s) | Bike packing,Mountaineering,General Purpose,Ultralight backpacking,Backpacking |
| Accessories List | Guylines,Front Awning,Instruction Manual,Carry Case,Rain Fly,Poles,Stakes,Vestibule |
| Advanced Features | Fire Retardant,Water Resistant,Portable |
| Season | Spring,Summer,Fall |
| Shape | Diamond |
| Single/Double Wall | Not Applicable |
| Assembled Weight (kg) | 2.70 kg |
| Centre Height/Max Clearance (cm) | 210.00 cm |
| Ground Coverage (sq cm) | 18150.00 cm² |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 165.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 110.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 210.00 cm |
| Footprint Width (cm) | 230.00 cm |
| Footprint Height (cm) | 320.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 52.00 cm |
| Stuffed Stack Width (cm) | 18.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 18.00 cm |
| Canopy Material | Polyester/Nylon |
| Floor Material | Polyester |
| Pole Material | Aluminum |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Rooms | 1 |
| Number of Stakes | 8 |
| Number of Windows | 2 |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
No, I do not recommend this product.
No, I do not recommend this product.
