*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The McKINLEY Kids' Scout Snowshoes are for kids who want to experience snowshoeing and winter hiking. Made with a lightweight plastic construction, these snowshoes allow children to build strength and agility while playing in the snow. The one-pull binding system in these snowshoes offers a secure fit, while the grip crampon provides traction on snowy terrain.
One-pull binding system secures feet for a comfortable fit
Plastic construction offers lasting performance
Solid grip crampon provides excellent traction on snow
Builds strength and agility through fun winter activities like hiking and snow play
| Snowshoe Type | Recreational |
|---|---|
| Product Use(s) | Flat Terrain |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Deck Material | PP |
| Frame Material | PP |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 36 kg |
| Assembled Length (in) | 16.93 in |
| Assembled Width (cm) | 17.8 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.1 kg |
Yes, I recommend this product.
