Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Designed for effortless portability, the McKinley LT Chair features ultra-lightweight construction and comes paired with a convenient carry bag. The practical folding chair is made from a durable, fast-drying and easy-to-clean material great for outdoor activities. The McKinley chair has a stable, easy to set up design that will allow outdoor enthusiasts to relax and enjoy the scenery in comfort.
Ultra-light build makes it easy to carry outdoors
Included carry bag simplifies transport and storage
Durable, fast-drying materials are easy to clean and ideal for outdoor use
Sturdy construction ensures comfortable seating
| Type of Chair | Lounger |
|---|---|
| Advanced Features | Foldable,Lightweight |
| Product Use(s) | Camping |
| Accessories List | Carry Bag |
| Capacity (Persons) | 1 |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 120.00 kg |
| Assembled Weight (kg) | 0.94 kg |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
| Frame Material | Aluminum |
| Assembled Length (cm) | 48.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 50.00 cm |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 68.00 cm |
| Folded Length (cm) | 48.00 cm |
| Folded Width (cm) | 50.00 cm |
| Folded Height (cm) | 68.00 cm |
| Seat Length (cm) | 48.00 cm |
| Seat Width (cm) | 50.00 cm |
| Seat Height (cm) | 68.00 cm |
| Leg Diameter (mm) | 15.00 mm |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
