Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Mckinley Men's Stratus II Non-Slip Fleece-Lined Waterproof Winter Boots offer exceptional warmth and waterproof protection. With 400g Thinsulate insulation, they keep your feet cozy in colder temperatures. The boots feature a warm fleece lining, tongue gusset construction, and a waterproof Aquamax Elite membrane for comfort and debris prevention. Stay dry and comfortable with these durable winter boots.
400g Thinsulate insulation
Cold weather rating: -30 to -40 degrees Celsius
Warm fleece lining and tongue gusset construction to keep debris out
Waterproof and breathable Aquamax Elite membrane
PU and mesh upper with a Waterproof rubber shell
| Boot Type | Shell Boot |
|---|---|
| Boot Height (cm) | 21 cm |
| Boot Height (cm) | 21.00 cm |
| Upper Material(s) | Polyester Mesh,Polyurethane |
| Midsole Material | EVA |
| Lining Material(s) | Fleece |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Fill/Insulation Type | Thinsulate |
| Insulation Weight (g) | 400 g |
| Insulation Weight (g) | 400.00 g |
| Advanced Features | Seam Sealed,Thinsulate,Removable Insole,Waterproof |
|---|---|
| Care Instruction(s) | Air Dry,Wipe With Warm Water |
| Certifications | Cold Weather Comfort Range |
| Closure Type | Lace Up |
| Product Use(s) | Outdoor |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
