



Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.
Relax comfortably outdoors with the McKinley Quad Fold Chair. Featuring a durable, rust-resistant powder-coated steel frame and comfortable padded armrests, this chair is a great choice for camping, sports games, picnics and more. This McKinley chair has a compact, lightweight design, so it's easy to take with you while the integrated side table with cupholder and accessory tray makes it easy for you to enjoy your time outside with everything you need.
Padded armrests offer extended support and comfort
Rust-resistant powder-coated steel frame offers lasting use
Integrated side table with cupholder and accessory tray offer convenience
| Type of Chair | Quad Chair |
|---|---|
| Advanced Features | Table,Foldable,Cup Holder,Padded Armrests,Rust Resistant |
| Product Use(s) | Camping |
| Accessories List | Carry Bag |
| Capacity (Persons) | 1 |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 102.00 kg |
| Assembled Weight (kg) | 4.23 kg |
| Primary Material | Polyester |
| Frame Material | Steel |
| Assembled Length (cm) | 93.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 65.00 cm |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 84.00 cm |
| Folded Length (cm) | 20.00 cm |
| Folded Width (cm) | 20.00 cm |
| Folded Height (cm) | 100.00 cm |
| Seat Length (cm) | 49.00 cm |
| Seat Width (cm) | 65.00 cm |
| Seat Height (cm) | 46.00 cm |
| Leg Diameter (mm) | 20.00 mm |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Type of Chair | Quad Chair | |||||
| Advanced Features | Table,Foldable,Cup Holder,Padded Armrests,Rust Resistant | |||||
| Product Use(s) | Camping | Camping | Camping | Camping | Camping |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.