Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Enjoy a perfect blend of warmth and comfort in the McKinley Trekker 0°C Sleeping Bag. It features a pre-formed hood with a face warmer and adjustable drawcord, double draft tube and zip protection for smooth operation. Made with PFC-free Tecloft Microlite insulation, this packable McKinley sleeping bag provides sustainable warmth during your mild-weather adventures.
Double draft tube with zip protection blocks cold air, keeping the sleeping area warm
PFC-free Tecloft Microlite insulation provides warmth with sustainable performance
Packable design ensures easy transport and storage for camping and outdoor trips
| Type of Sleeping Bag | Mummy |
|---|---|
| Season | Spring,Fall |
| Zipper Placement(s) | Left |
| Product Use(s) | Camping |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Accessories List | Stuff Sack |
| Primary Material | Nylon |
| Interior Lining Material | Nylon |
| Fill Material | Polyester |
| Fill Weight (g) | 1100.00 g |
| Assembled Length (cm) | 220.00 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 80.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 18.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 36.00 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 0.45 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 1.00 cm |
| Certifications | No Certifications |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
