*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.These durable McKinley Trekker Men's Lightweight Snowshoes feature a quick-lace binding system for a secure fit. The easy-to-use heel lifts are designed for uphill challenges, with dual traction for stability on varied surfaces. The lightweight, resilient plastic construction and full-length crampons ensure durability and confident navigation in these McKinley snowshoes.
Lightweight plastic construction with a spring system for flexible and smooth movement
Quick-lace binding system provides a secure fit to minimize energy loss
Dual traction enhances stability, while full-length crampons improve grip on side-hills
Easy-to-use heel-lift for effortlessly climbing uphill
| Snowshoe Type | Recreational |
|---|---|
| Product Use(s) | Mountain Terrain |
| Binding Style | Rotating |
| Deck Material | PP |
| Frame Material | PP |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 113.00 kg |
| Number of Spikes | 0 |
| Assembled Length (in) | 25.00 in |
| Assembled Width (cm) | 20.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 2.40 kg |
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
Yes, I recommend this product.
