MDXONE
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The MDXONE Mini OX Ski Harness is a 5-point harness that provides extra support for your little one while skiing. It features a seat harness that offers non-removable support. With safety in mind, this harness includes reflective logos and elastic pouches to secure extra straps. The grab handle makes it easy to lift your child off the snow or assist them on/off the chairlift. The harness also comes with a 9' static rope and two bungees, ensuring a smooth stop without the need for a second rope. Equip your young skier with the MDXONE Mini OX Ski Harness for a safe and supported skiing experience.
5-point ski harness.
Reflective logos for increased visibility.
Elastic pouches for securing extra straps.
Grab handle for easy lifting and assistance.
9' static rope with two bungees for a smooth stop.
| Ski/Snowboard Accessory Type | Leash |
|---|---|
| Product Use(s) | Ski |
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Material | Plastic |
| Assembled Length (cm) | 17.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 2.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 27.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.60 kg |
| Sustainability | None |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
