MDXONE
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
The MDXONE The Static Harness combines a 5-point harness with removable seat straps and a STATIC 9' rope with bungees. The 12-inch bungee cord attachments provide flexibility and shock absorption, eliminating the need for two ropes. Pull right or left to help your child initiate turns. The harness features a removable padded seat strap for added comfort. Equipped with an improved grab handle, this harness is designed for ease of use. Optimize your child's skiing experience with the MDXONE The Static Harness.
5 point harness with a removable padded seat strap.
New and improved grab handle
Our bungees allows the need for only one 9' rope vs. two ropes from our competitors.
| Ski/Snowboard Accessory Type | Leash |
|---|---|
| Product Use(s) | Ski |
| Number of Pieces | 3 |
| Primary Material | Polyester |
| Assembled Length (cm) | 3.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 20.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 25.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.75 kg |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Ski/Snowboard Accessory Type | Leash | Leash | Leash | Leash | Leash | |
| Product Use(s) | Ski | |||||
| Number of Pieces | 3 | 3 | 3 | 1 | 3 |
$168.91$180.93
