MISTAIRE
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Moisturize air quickly with MistAire Cool Mist Humidifier by Pure Enrichment. Compact and stylish, it enhances room air quality. 1.5L tank provides 150ml/hr moisture output through 360-degree mist nozzle. Relieves dry air symptoms. Low setting offers 16 hours of continuous operation with auto shut-off for low water level or tank removal. High/low-speed settings adjust mist direction and speed. Enjoy peace of mind with 5-Year Warranty.
Long-Lasting Relief: Safely moisturizes the air for up to 25 hours of continuous operation so you can breathe easy and get more restful sleep.
Optional Night Light: Offers soothing glow for maximum relaxation and makes it easy to turn the unit on or off in the dark.
Certified Safe: The ETL Mark is proof of this product's compliance with North American safety standards.
| Area Coverage (sq m) | 76.00 m² |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 22.80 cm |
| Assembled Length (cm) | 15.20 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.68 kg |
| Assembled Width (cm) | 20.30 cm |
| Certifications | ETL Listed |
| Humidifying Method | Ultrasonic |
| Humidity Output (l/hr) | 0.12 l/h |
| Maximum Air Flow Capacity (CFM) | 0 ft³/min |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 40.00 °C |
| Maximum Run Time (h) | 25 h |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature (°C) | -20.00 °C |
| Noise Level (dB) | 0 dB |
| Number of Fans | 0 |
| Number of Moisture Settings | 2 |
| Number of Speeds | 2 |
| Product Use(s) | Humidifiers |
| Voltage (V) | 240 V |
| Wattage Rating (w) | 12 W |
Originally posted on Pure Enrichment
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Pure Enrichment
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Pure Enrichment
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Pure Enrichment
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Pure Enrichment
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Pure Enrichment
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Pure Enrichment
Originally posted on Pure Enrichment
