Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Our newest helmet design, the B6 Batting Helmet is constructed with a durable ABS plastic shell and an EVA Foam inner core for superior protection and interior comfort. Drylite® liner helps control moisture. Comes with pre-marked hole locations for mask placement. Available in an array of colors with a solid matte finish. Meets NOCSAE standards.
Designed with an innovative Honeycomb Shell pattern to lower helmet weight, while providing high-level protection.
Constructed with a durable, lightweight ABS plastic shell.
EVA Foam inner core provides superior protection and interior comfort.
Drylite® liner helps control moisture.
Meets NOCSAE standards.
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Vented,Padded |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Kids (5-13 Years),Adult (18+) |
| Assembled Height (cm) | 1.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 1.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.00 kg |
| Assembled Width (cm) | 1.00 cm |
| Certifications | No Certifications |
| Colour Group | Blue |
| Head Circumference (cm) | 1.00 cm |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Primary Material | Plastic |
| Protective Helmet Type | Child Safety |
| Shelf Life (year) | 1 yr |
| Suspension Type | Not Applicable |
