Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Mizuno Kickboard is designed for swimmers of all levels. Built to help athletes increase leg strength and speed. Softer foam offers a comfort grip, ideal for long kicking sets.
Swim Training Aids: Swim product designed with technology to support technique and conditioning.
EVA Foam: Durable EVA foam, engineered for comfort and longevity.
Comfortable grip.
| Advanced Features | No Advanced Features |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 46.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 4.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.36 kg |
| Assembled Width (cm) | 28.00 cm |
| Capacity (Persons) | 1 |
| Colour Group | Black |
| Eye Diameter (mm) | 0.00 mm |
| Flotation Mechanism | Foam |
| Number of Handles | 0 |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Primary Colour | BLACK |
| Primary Material | EVA Foam |
| Shape | Rectangle |
| Type of Float | Kickboard |
