Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Built for the race. Offering minimal drag through 3D Formfit technology, the GX-SONIC cap will give the swimmer that extra edge in their race. Uncured silicone for easy and clean team printing. Crush the competition with the GX-Sonic Cap.
100% Silicone
3D Formfit : Built with a 3D mold to contour to the swimmer's head shape, offering optimal hydrodynamics.
GX-SONIC Series: Mizuno's most elite swim product, built for competition.
Dual Density Construction: Dual density silicone to keep cap in place. Thickest density silicone around outer edges to prevent cap from slipping during competition.
| Advanced Features | No Advanced Features |
|---|---|
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Kids (5-13 Years),Adult (18+) |
| Assembled Height (cm) | 1.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 1 cm |
| Assembled Weight (g) | 1.00 g |
| Assembled Weight (g) | 1 g |
| Assembled Width (cm) | 22.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 22 cm |
| Colour Group | White |
| Primary Material | Silicone |
