Long
Experience ultimate comfort and warmth with the Mountain Hardwear Alamere™ 0°F/-18°C Men's Long Left Zipper Sleeping Bag. This 3-season sleeping bag is designed to keep you cozy in various conditions, from damp mountain mornings to dry desert nights. Its synthetic insulation, made from mostly recycled materials, ensures you stay dry and warm.
Durable 20 denier ripstop fabric with recycled insulation for reliable warmth
Draft collar and adjustable face gasket maintain warmth by sealing out cold air
Footbox designed to follow natural foot position for enhanced comfort
Includes compression sack and mesh storage bag for easy packing
Internal stash pocket for convenient storage of small items
Lightweight #5 YKK® zipper with anti-snag slider for smooth operation
Two-way zipper allows for adjustable ventilation
| Type of Sleeping Bag | Mummy |
|---|---|
| Season | Fall/Winter |
| Zipper Placement(s) | Left |
| Product Use(s) | Camping |
| Advanced Features | Two-Way Zipper,Anti-Snag Zipper |
| Accessories List | Stuff Sack,Draft Tube,Storage Bag,Stash Pocket,Draft Collar |
| Primary Material | Polyester |
| Interior Lining Material | Polyester |
| Fill Material | Polyester |
| Fill Weight (g) | 580.00 g |
| Assembled Length (cm) | 195.00 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 72.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 45.50 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 24.00 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 4.10 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 168.00 cm |
| Certifications | No Certifications |
