Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Mountain Hardwear Bishop Pass Sleeping Bag is built for warmth and comfort on camping trips and backpacking. Its contoured foot box and 650-fill-down insulation offer an exceptional warmth-to-weight ratio. From chilly nights to mountain expeditions, this Bishop Pass bag provides lightweight warmth and compressibility, making it easy to pack and carry.
Contoured footbox maximizes warmth and comfort
Includes stuff sack for compact packing and a mesh bag for ventilation
Full-length down draft tube prevents heat loss along the zipper
650-fill-down insulation offers lightweight warmth and compressibility
Shaped draft collar and adjustable face gasket trap warm air and block cold air
Internal stash pocket stores small essentials
| Type of Sleeping Bag | Mummy |
|---|---|
| Season | Winter |
| Zipper Placement(s) | Left |
| Product Use(s) | Cottages,Hammock Camping,Ground,Winter Camping,Tent Camping,Car Camping,Camping |
| Advanced Features | Zipper Closure,Two-Way Zipper,Water Repellent,Zips to Another Bag |
| Accessories List | Stuff Sack,Draft Tube,Storage Bag,Stash Pocket,Draft Collar |
| Primary Material | Nylon |
| Interior Lining Material | Nylon |
| Fill Material | Down |
| Fill Weight (g) | 940.00 g |
| Assembled Length (cm) | 218.00 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 70.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 43.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 23.00 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 3.25 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 157.00 cm |
| Certifications | No Certifications |
No, I do not recommend this product.
