Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Experience ultimate comfort and warmth with the Mountain Hardwear Bozeman 0°F/-18°C Men's Regular Left Zipper Sleeping Bag. Perfect for cold-weather adventures, this sleeping bag features a roomy mummy fit that ensures a cozy night's sleep.
Full-length zipper with double sliders and wrap-around footbox zipper for versatile ventilation
ThermalQ™ Recycled insulation maintains loft with maximal compressibility
Contoured draft collar keeps warmth in and cold out
Anti-snag zipper for easy entry and exit
Footbox follows natural foot position for comfort and thermal optimization
Micro fleece-lined stuff sack can be reversed and used as a pillow
Single-handed draw cords adjust hood closure
| Type of Sleeping Bag | Mummy |
|---|---|
| Season | Spring,Summer,Fall |
| Lower Limit Temperature Rating (°C) | -18.00 °C |
| Zipper Placement(s) | No Zipper |
| Product Use(s) | Sleeping,Bed,Fishing Excursion,Outdoor,Canoe Camping,Blanket,Cot,Indoor,Camping,Backpacking,Hunting,Cottages,Air Mattresses,Hammock Camping,Ground,Tent Camping,Car Camping,Home |
| Advanced Features | Zipper Closure,Anti-Snag Zipper,Unzips into Blanket |
| Accessories List | Stuff Sack,Draft Collar |
| Primary Material | Polyester |
| Interior Lining Material | Polyester |
| Fill Material | Polyester |
| Fill Weight (g) | 1530.00 g |
|---|---|
| Compressed Volume (l) | 19.43 l |
| Assembled Length (cm) | 218.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 90.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 30.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 51.00 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 5.50 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 157.00 cm |
| Hip Circumference (cm) | 147.00 cm |
| Certifications | No Certifications |
