*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Enjoy a comfortable camping experience with the Mountain Hardwear Lamina™ Men's Sleeping Bag. Designed for temperatures down to 15°F/-9°C, this lightweight, mummy-cut design features a durable 20D polyester ripstop shell with a DWR finish. It's equipped with innovative Temperlite™ insulation and a unique Lamina™ welded construction that prevents cold spots while maximizing warmth. This Mountain Hardwear sleeping bag features a left-side zipper to make entering and exiting easy.
Lamina welded design and Temperlite insulation boost warmth, reduce cold spots and weight
Shaped draft collar seals in warmth around the face
Lightweight ripstop polyester shell with a water-resistant finish adds weather protection
Two-way zipper with glow-in-the-dark pull allows easy access, airflow, and low-light visibility
| Type of Sleeping Bag | Mummy |
|---|---|
| Season | Spring,Fall,Summer |
| Zipper Placement(s) | Left |
| Product Use(s) | Sleeping,Cottages,Outdoor,Canoe Camping,Tent Camping,Car Camping,Camping,Backpacking |
| Advanced Features | Two-Way Zipper,Zips to Another Bag |
| Accessories List | Stuff Sack,Storage Bag |
| Primary Material | Nylon |
| Interior Lining Material | Nylon |
| Fill Material | Polyester |
| Fill Weight (g) | 1400.00 g |
| Compressed Volume (l) | 10.00 l |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 210.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 75.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 24.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 18.00 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 3.75 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 150.00 cm |
| Certifications | No Certifications |
