Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
The Mountain Hardwear Lamina™ Women's 15°F/-9°C Sleeping Bag features a standard mummy cut for comfort. Designed with a right zipper closure, it has a tailored hood, shaped draft collar and 20D polyester ripstop shell for coverage and durability. The Mountain Hardwear sleeping bag's innovative welded Lamina™ construction and Temperlite™ insulation ensure maximum thermal efficiency without added weight.
Temperlite® insulation keeps warmth while reducing weight
Mummy cut with draft collar provides snug warmth
Reflective zipper pull enhances visibility in low light
Zoned insulation adds warmth in key areas without extra weight
Tailored hood blocks drafts to keep heat in
20D polyester shell with DWR finish prevents moisture buildup
| Type of Sleeping Bag | Mummy |
|---|---|
| Season | Spring,Fall,Summer |
| Zipper Placement(s) | Right |
| Product Use(s) | Sleeping,Cottages,Outdoor,Canoe Camping,Tent Camping,Car Camping,Camping,Backpacking |
| Advanced Features | Two-Way Zipper,Zips to Another Bag |
| Accessories List | Stuff Sack,Storage Bag |
| Primary Material | Nylon |
| Interior Lining Material | Nylon |
| Fill Material | Polyester |
| Fill Weight (g) | 1400.00 g |
| Compressed Volume (l) | 10.00 l |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 210.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 75.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 24.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 18.00 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 3.75 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 150.00 cm |
| Certifications | No Certifications |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on mountainhardwear.ca
Yes, I recommend this product.
